Flowi Soru Çözüm Sistemi

Argelabs Bilişim Teknolojileri, yeni nesil bulut sistemler ve mobil cihaz uygulama alanlarında özgün ve milli çözümler geliştirerek ülkemize katma değer sağlamak amacıyla Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurulmuş bir Ar-Ge şirketidir.

Uzaktan eğitim ve e-öğrenme sistemleri teknolojinin gelişimi ve artan eğitim ihtiyacı nedeniyle günden güne daha popüler hale gelmektedir. Şirketimizin geliştirdiği Flowi Soru Çözüm Uygulaması özel öğretim kursları ve okullar tarafından öğrencilerin sorularını cevaplamak amaçlı kullanılmaktadır. Eğitim öğretim kurumları uygulama ile öğretmen öğrenci iletişimini kolaylaştırmakta, öğrencilere sınav hazırlığında kolaylık sağlamakta ve derslerinde destek olmaktadır. Uygulamayı kullanarak öğrenciler çözemedikleri sorulara hızlı çözüm alabilmekte, deneme sınavlarına katılabilmekte, ders anlatım ve soru çözüm videoları seyredebilmekte ve gelişimleri ile ilgili analiz raporları alabilmektedir.

Uygulama, eğitim ve öğretim kurumlarının kendi iç bünyelerinde kullanılmakta, öğrenciler çözemedikleri soruları, kayıtlı oldukları kurumun öğretmenlerine kolayca iletebilmekte, ilettikleri soruların çözümlerine ulaşabilmektedir. Uygulama özellikle; YKS, LGS, TYT, AYT, YDT, KPSS ve ALES gibi sınavlara hazırlanan öğrencilere çözemedikleri sorularda hızlı çözüm desteği sağlamaktadır. Sistem, belirtilen sınavlar dışında da, ilkokuldan üniversite seviyesine kadar tüm seviyelerde öğretim faaliyeti yapan ve öğrencilerini çeşitli sınavlara hazırlayan kurumlar için de uygundur.

Günümüzde öğrenciler okullarında, öğretim kurslarında ya da evlerinde, çeşitli sınavlara hazırlanmaktadır. Özellikle okulların kapalı olduğu pandemi döneminde, öğrenciler ve öğretmenler arasında çeşitli iletişim sorunları ortaya çıkmıştır. Öğrenciler, öğretmenlerine yakın olmadıklarında, anlamadıkları konuları soramamakta, ya da bu sorularını iletecek uygun bir sistem bulamamaktalar. Whatsapp ya da Eposta gibi mecralardan iletilen soruların bazıları öğretmenler tarafından cevaplanırken, bazıları cevapsız kalabilmektedir. Öğrencilerden çok soru geldiğinde, öğretmenler soruların takibini yapmakta zorlanmaktalar ve bazı sorular gözden kaçabilmektedir. Uygun bir sistem kullanılmadığında, kurum yönetimi süreci takip edememekte; hangi soruların cevapsız kaldığını, hangi öğretmenin kaç soru çözdüğünü, hangi öğrencinin kaç soru gönderdiğini görememektedir.

Ayrıca, birçok okulda, sınava hazırlanan öğrencilerin gelişimi rehber öğretmenler tarafından manuel olarak takip edilmeye çalışılmakta, ya da hiç takip edilememektedir. Her bir öğrencinin hangi konularda başarılı veya başarısız olduğu, hangi konulara daha çok çalışması gerektiği gibi analizler, özel bir rehberlik hizmeti sonucunda raporlanabilmektedir. Sistemimiz ile, okullarda rehberlik biriminin sınavlara hazırlanan öğrenciler için manuel işlettiği süreçler, otomatize edilebilmektedir.

Uygulama ile öğrenciler istedikleri yerde ve zamanda kayıtlı oldukları kurumun belirlediği çeşitli kurallar doğrultusunda soru oluşturabilmektedir. Sisteme gönderilen sorular kurumun ilgili branş öğretmenlerine yönlendirilmekte, soru çözümlerine hızlı ulaşan öğrenciler, daha kısa sürede çok soru çözebilmekte ve bu sayede kurum başarısı da artmaktadır.

Öğrencilerin, çözemedikleri sorunun fotoğrafını sisteme yüklemeleri yeterlidir. Soru, branş öğretmenine geldiğinde, öğretmen çözümü fotoğraf, video, ses dosyası, metin gibi farklı formatlarda yanıtlayabilmektedir. Sorular ve çözümleri veritabanına kaydedilmekte, öğrencilerden çözümle ilgili geri bildirim alınabilmekte, zamanla kuruma özel soru çözüm arşivi oluşabilmektedir.

Öğretmenlerin Güzel Soru olarak işaretlediği sorular, farklı bir renk ile ayırt edilmekte, sınıfın tüm öğrencileri tarafından görülebilmektedir.

Öğretim kurumlarının yetkilileri, kendi öğrencilerinin sorduğu ve öğretmenlerinin çözdüğü tüm soruların ayrıntılı raporlarını kolaylıkla inceleyebilmekte, performans raporları alabilmektedir. Çözümü geciken sorular için ilgili öğretmene hatırlatma bildirimi gönderilmektedir. Uygulamada kullanıcılar tarafından yapılan her işlem, kullanıcı ve zaman bilgisi ile loglanmaktadır.

Kurum yönetimi, uygulamaya entegre anket sistemi ile öğrencilerden ya da öğretmenlerden geri bildirim alabilmektedir. Kurumun tercihine göre, uygulama üzerinden sohbet (chat), görüntülü görüşme veya video konferans yapılabilmektedir. Öğrenci tarafından anlaşılmayan bir çözüm olduğunda, öğrenci sohbet (chat) özelliği ile öğretmeni ile yazışabilmektedir.

Uygulamanın Doküman Yönetimi Modulü de vardır. Kurumlar; konu başlıklarına göre Klasör Yapısı oluşturulabilmekte, klasörler altına her türlü Video veya PDF gibi farklı formatlarda dosyalar yükleyebilmektedir. Kurum öğretmenleri konu anlatım ve soru çözüm dokümanlarını, oluşturdukları klasörler (dizinler) altına ekleyebilmektedir. Öğrenciler, evlerinden ya da bulundukları herhangi bir yerden, diledikleri zaman, ders anlatım ve soru çözüm videolarını izleyebilmektedir. Öğrenciler, ders anlatım videolarıyla veya notlarıyla ilgili puanlama yapabilmekte, yorum şeklinde geri bildirim verebilmektedir.

Flowi Çözüm Sistemi ile öğrenciler, diledikleri derslerden, sıra beklemeden, soruları biriktirmeden, sıcağı sıcağına, çözemedikleri soruların fotoğrafını göndererek, günün her saatinde çözüm alabilmektedir. Çözümde takıldıkları yerler olursa öğretmenleriyle iletişime geçebilmektedir.

Flowi Çözüm ile öğretim kurumlarına ve öğrencilere sağladığımız faydalar şunlardır:

-Zamandan ve mekandan bağımsız öğrencilerin soru sormasına ve öğrenmesine olanak sunulmaktadır.

-Kurumlara Özel Çevrim İçi Öğretim Sistemi (Soru Cevap Platformu) sağlanmaktadır.

-Öğrenci ve Öğretmen arasındaki iletişim desteklenmektedir.

-Öğretimde ve Sınav Hazırlığında kolaylık sağlanmakta, öğrencilere zaman kazandırılmaktadır.

-Yapay Zeka ile öğretmenlerin, öğrencilerin ve öğretim kurumlarınının işleri kolaylaştırılmakta; sistemin gelişimi için gerekli olan insangücünü minimize edilmektedir.

-Dijitalizasyon ile eğitim öğretim sistemininin dönüştürülmesine katkı sağlanmaktadır.

-Öğrenciler, çözemedikleri soruları biriktirmek ya da öğretmenin uygun zamanını beklemek zorunda kalmamakta, anında sisteme gönderebilmektedir.

-Öğrenciler, soru sormak için arkadaşlarından çekinmemekte, çözemedikleri kolay soruları dahi sisteme gönderebilmektedir.

-Öğretmenin gönderdiği çözüm anlaşılmadığında, öğrenci ister Not alanından, ister Sohbet alanından Öğretmen ile yazışma yapabilmektedir.

-Öğrenciler, ders anlatım videolarıyla veya notlarıyla ilgili puanlama yapabilmekte, yorum şeklinde geri bildirim verebilmektedir.

-Uygulamanın Mini Sınav ve Anket özellikleri, çevrim dışı (sınıfta yapılan) derslerde de kullanılabilmektedir. Bu özellik, özellikle üniversite amfisi gibi büyük sınıflarda yapılan derslerde, öğrencilerin anlamadıkları konuyu hocalarına sormalarında ve dersin anlaşılıp anlaşılmadığına yönelik hocaların geri bildirim almasında kolaylık sağlamaktadır.

-Sistem öğretmenlerin yaptıkları tüm çalışmaları yönetime raporlayabilmektedir. (Çözülen soru adedi, süresi içinde çözülen soru yüzdesi, canlı görüşme süresi, vs.)

-Kurum öğretmenleri, müsait oldukları ve olmadıkları saatleri belirtebilmekte; sistem, öğretmenlerin müsait olmadıkları saatlerde soru ataması yapmamaktadır.

-Öğretim kurumları, sistemin kullanımıyla ilgili kısıtları (öğrencilerin soru gönderme gün ve saatleri, öğretmen seçip seçememe, aynı sınıftaki öğrencilerin birbirlerinin sorularını görüp görememe gibi) parametrik ayarlayabilmektedir.

-Kuruma yeni öğretmenler geldiğinde, geçmişte sorulan sorulara, bu soruların çözümlerine, konulara,  zorluk derecesine ve kalitesine göre sınıflandırılmış soru arşivine rahatlıkla erişebilmektedir. Soru arşivi okulun tercihine göre, tüm okul öğrencilerine de açılabilmekte, böylece okul öğretmenleri ve öğrencileri arşivden yararlanabilmektedir.

Lise ve üniversite giriş sınavlarına öğrenci hazırlayan öğretim kurumları ve bu tür sınavlara hazırlanan öğrenciler için hız ve zaman en önemli faktörlerdir. Sistemin öncelikli müşteri hedef kitlesi, lise ve üniversite giriş sınavlarına öğrenci hazırlayan öğretim kurumlarıdır. Diğer eğitim ve öğretim kurumlarında da hız ve zaman önemlidir, ancak özellikle önemli bir sınava hazırlanan kurumlar ve öğrenciler için zamana karşı bir yarış halinde olduklarını söyleyebiliriz. Sınava hazırlanan öğrenciler, her gün çok sayıda soru çözmekte, çözemedikleri sorularla ve anlamadıkları konularla ilgili desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Flowi Çözüm Sistemi, eğitim öğretim kurumları dışında, iç veya dış müşterisinin sorularına cevap verme ihtiyacı olan diğer kurumlarda da kullanılabilmektedir.  Bu kurumlara örnek olarak; danışmanlık firmaları, sağlık poliklinikleri, eczaneler ve diğer kurumsal firmalar verilebilir. Daha spesifik bir örnek vermek gerekirse, müşterilerimizden bir cildiye uzmanı doktor ve bir eczacı uzaktaki hastalarının sorularını ve şikayetlerini, uygulama üzerinden almakta, hastalarına uygulama üzerinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Flowi Çözüm Sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitemizi (https://flowi.net/soru-cozum-sistemi/ ) ziyaret edebilirsiniz.